Pomelo. Po prostu.


Kiedyś wspominałam już o Pomelo (KLIK). Polecałam Wam tą piękną książeczkę, ale dzisiaj uznałam, że ten mały słonik zasługuje na większą uwagę i osobny wpis. Tym bardziej, że nasza kolekcja od czasu tego wpisu powiększyła się znacznie. I może też dlatego, że o Pomelo bardzo mało się mówi, w wyszukiwarce wyskakują jedynie przepisy z wykorzystaniem owocu o tej samej nazwie, nigdzie nie uświadczy się gadżetów z podobizną słonia mieszkającego pod dmuchawcem. Wielka szkoda.

Rok 2014. Koleżanka mówi, że znalazła świetną książkę dla synka. O przeciwieństwach. Przeglądamy wszyscy. Faktycznie, książka wydaje się interesująca. Ląduje w moim koszyku. W domu przyglądam się jej dokładniej. Niby zwyczajna, a… wyjątkowa. 124 strony magii. Prawie 60 przeciwieństw. Przeciwieństw dość niebanalnych, ciekawych, niezwykle wzbogacających słownictwo dziecka.  Stopniowo kolekcjonujemy kolejne tomy.
Rok 2017. Wieczór, chłopcy w piżamkach szykują lektury na dobranoc. „Mamo, citaj Melo”. „Mamo, citaj łoniu (o słoniu)”. Co wieczór. Każdego dnia Pomelo trafia w nasze ręce i czytamy, rozmawiamy, śmiejemy się, dumamy. Mogę śmiało powiedzieć, że to ulubione książki mojego młodszego syna. Zna na pamięć większość tekstu.

Pomelo to mały słonik, o bardzo filozoficznym usposobieniu. Spokojny, wręcz flegmatyczny. Siedzi sobie pod dmuchawcem i myśli. Zastanawia się, co by było, gdyby ogród zniknął? Dlaczego niektóre kwiaty nie pachną? Czy on też kiedyś będzie stary? Czy to byłoby rozsądne zjeść jeszcze jedną poziomkę? Czym jest ten miękko – pachnący śnieg?
Pomelo bywa zakochany. W kroplach rosy. W Ricie. W księżycu. Nawet w kamieniu, którego nikt nie kocha.

Pomelo miewa niesamowite sny. Czasami rozmyte, czasami kwadratowe, czasami o dalekich stronach i o innym słoniu, który mieszka pod swoim drzewo-dmuchawcem. Wiosną Pomelo śni, że zakwita mu trąba!
Jeśli lubicie rozmawiać z dziećmi, wymyślać historie, gdybać to ta seria będzie idealna. Proponuję zacząć od „Pomelo i przeciwieństwa”, która łagodnie wprowadza w ten magiczny świat. Gdybym miała jednym słowem opisać, o czym są te książki powiedziałabym, że o tym, co siedzi w głowie dziecka. O jego postrzeganiu świata, problemach, marzeniach. Warto!

 

W naszym domu testowane były:
Pomelo i przeciwieństwa
Pomelo śni
Pomelo jest zakochany
Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem
Pomelo wyrusza za mur ogrodu
Pomelo się zastanawia
Pomelo podróżuje
Autor: Ramona Badescu
ilustracje: Benjamin Chaud
Wydawnictwo: Zakamarki

Kupicie np. TUTAJ